לפי חכמת הקבלה האותנטית כל התורה מדברת על תהליך רוחני שעובר האדם בפנימיותו. תהליך זה מכונה תיקון ומטרתו להפוך את האדם לדומה לבורא, אוהב ומשפיע ללא תועלת עצמית כלל.

פרעה המלך

הכוח ששולט באדם ומנהל כל צעד ושעל בליבו, בגופו ובנפשו הוא הרצון לקבל הנאה ותענוג ולא משנה על חשבון מי. העיקר עבור הרצון לקבל זה ליהנות וכמה שיותר ואם אפשר ללא תשלום ללא כל התחשבות בזולת. האגו הזה שמניע את האנושות משחר הבריאה מכונה בפי המקובלים "פרעה". הוא מולך על האדם ושולט בכל מעשיו וכוונותיו. ראשיתו של האגו עם ראשית האדם ועוד בבבל העתיקה הוא גרם לבלבול ופירוד בין כל בני האדם. בזמן מגדל בבל, אברהם אבינו שגילה על ידי התעלות מעל האגו כי כל המציאות היא אחדות אחת פשוטה קיבץ סביבו את מי שהלך בדרכו, לרבות הימים קבוצה זו הפכה לבני ישראל.

באדם קיימת עוד נקודה אחת קטנה ונסתרת רוב הזמן ושמה "משה". כוח זה מכונה בפי חכמי הקבלה הנקודה שבלב ומהותה למשוך את האדם להתעלות מעל האגו אל עבר התיקון. הנקודה הזו שבאדם לא נותנת לו להשלים עם העובדה שהוא אגואיסט גמור אלא מושכת אותו לחקור ולגלות את תכלית החיים ולממש את מטרתם. כפי שציינו, התכלית היא לרכוש יכולת לאהוב את הזולת ודרכו את הבורא ובכך להיות קרובים ומאוחדים עם הכוח העליון שאין עוד מלבדו במציאות.

משה הקטן גדול יהיה

משה, הכוח הרוחני שמושך את האדם לאהבה ולתיקון אמתי הוא הכוח שמנצח את פרעה ומוציא את האדם לחופשי מתוך האגו שלו, ממצריים. רק על ידי היאחזות והזדהות עם נקודת המשה שבכל אחד ואחת מאתנו נוכל להשתמש באגו בצורה נכונה ולעבוד אתו באופן ראוי כך שהוא ישמש לאהבת הזולת ולא לניצולו. היפוך זה שקורה באדם, ממש כמו לידה לעולם חדש, מתואר בכתבי הקבלה העתיקים והעיסוק בחכמה זו הוא המפתח לעבור את השינוי המיוחל.

לנצח את פרעה, ביחד

השיטה להתעלות מעל האגו שהולך ומתגבר באדם היא לעבוד בחיבור בין בני אדם תוך כדי העלאת חשיבות תהליך התיקון כדרך להשגת מטרת החיים. פרעה, האגו שלנו, הוא עקשן כידוע ואינו מוותר על שליטתו בקלות. אדם אינו יכול לצאת מהאגו שלו בעצמו משום שלבד אין לא סיכוי אל מול האגו העצום שבו. בנוסף, ככל שאדם מנסה להתגבר הוא רק מגלה כמה האגו אכזרי ועצום ולבסוף מתייאש ונכנע. הדרך היחידה להתעלות מעל האגו ולנצח את פרעה היא לעבוד בקבוצה שכל הזמן מזכירה לאדם שערך האהבה והערבות ההדדית הוא הדבר הכי חשוב בחיים מעל כל ההנאות והגחמות הקטנות שהאגו מנסה לצייר לו. שיטה להתעלות מעל האגו באופן יסודי וקפדני שלב אחר שלב וכל מי שחפץ בכך מוזמן להצטרף.